Sports Bay
Menu Wybierz kategorię

Dany

Data dołączenia: 2016-06-25

Artykuły użytkownika Wyślij wiadomość
Data dodania: 2016-12-07 Autor: Dany

Deski Longboard i Skateboard z napędem

Ekologiczne, szybkie, o dużym zasięgu...

Jakiś czas temu natrafiłem na film promujący deski napędzane silnikiem i pomyślałem, że napiszę o nich krótki artykuł.

Nie wiem czy jesteście zaznajomieni z tematem, ale na pewno widzieliście osoby przemieszczające się po chodnikach czy ulicach na typowych deskach skateboardowych lub na trochę dłuższych deskach longboardowych. Powstały pomysły, aby taką deskę usprawnić i zamontować silnik, który byłby napędem deski. Okazuje się, że longboardy z napędem nie są wcale takim nowym pomysłem, już w 1975 roku pierwsza masowo wyprodukowana deska była napędzana silnikiem spalinowym. Z czasem powstawało coraz więcej firm produkujących takie deski, a silniki elektryczne zastąpiły spalinowe. Dzisiaj, mamy całkiem duży wybór różnego rodzaju desek z napędem, możemy wybrać deskę, która będzie fantastycznie się spisywała na równej nawierzchni czyli w typowej aglomeracji miejskiej lub jeśli lubimy wybrać się poza miasto możemy wybrać deskę mountainboardową która charakteryzuje się dużymi kołami i większym prześwitem między deska a drogą po której się poruszamy, dodatkowo posiada amortyzatory aby jazda po nierównościach była bardziej komfortowa.

Deski z napędem elektrycznym zaczęły coraz częściej pojawiać się przeważnie na ulicach dużych miast, gdzie można uświadczyć dobrze wykonane drogi rowerowe. Taka deska potrzebuje równej powierzchni, aby można było się na niej bezpiecznie się poruszać. Większa nierówność czy wgłębienia w nawierzchni drogi mogą skończyć się upadkiem i większymi bądź mniejszymi obrażeniami ciała.

Baner

W takim razie czy nadają się na Polskie warunki drogowe… tego nie mogę jednoznacznie stwierdzić, jednak można zauważyć, że w większych miejscowościach powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, które mają odpowiednią nawierzchnię do jazdy na longboardach, trzeba będzie poczekać aż, wszystkie główne ulice większych miast będą miały możliwość poruszania się na takiej desce jednak wszystko idzie w dobrym kierunku, bo powstaje coraz to więcej ścieżek rowerowych.

Czy taka deska ma szansę na dotarcie do dużej liczby osób… prawdopodobnie tak, bo coraz częściej ludzie przywiązują wagę do ekologicznego przemieszczania się, małej emisji spalin i aktywności fizycznej. Ta deska łączy wszystkie wymienione cechy w całość, a do tego nie są one zbyt duże, waga zależy od mocy silnika i budowy wybranego modelu.

Poniżej krótki film ukazujący możliwości deski firmy Boosted.

 

 

Trochę specyfikacji technicznej:

Jak już wcześniej wspominałem do wyboru mamy moc i typ silnika który jest montowany w desce, od niego zależy zasięg, waga, maksymalna prędkość, możliwość jazdy po wzniesieniach oraz wygoda jazdy.

Prędkość maksymalna zależnie od modelu i producenta deski wacha się między 20 – 42 km/h. Więc przyznacie, że naprawdę szybko można się przemieszczać z miejsca na miejsce.

Przejechać na takiej desce możemy dystans od 8 km do nawet….. 50 km !!! (według danych producenta).

Ciężar od 3,5 kg do 15 kg - (przy deskach terenowych) nie wydaje się wygórowaną wagą.

Czas ładowania od 60 min do 300 min zależny jest od pojemności i technologii użytego akumulatora.

Cena zaczyna się od 380 $ (około 1600 zł) a kończy na 2000 $ (około 8300 zł) wszystko jest zależne od potrzeb klienta, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Podsumowując:

Deski z napędem elektrycznym na pewno mają ogromny potencjał, czy będzie to przejściowa zabawka dla młodych ludzi czy wygodny i szybki środek transportu skierowany do ludzi ceniących sobie ekologię, aktywność fizyczną i łatwe dotarcie do pracy, czas pokaże…

 

Baner

Wymienię jeszcze kilku producentów desek, aby każdy mógł znaleźć dodatkowe informacje, jeśli byłby zainteresowany kupnem. Jako ciekawostkę dodam, że mamy także polską firmę produkującą takie deski.

 

Bolt - z siedzibą we Włoszech

Boosted - z siedzibą w Stanach Zjednoczonych

Evolve - z siedzibą w Australii

Inboard - z siedzibą w Stanach Zjednoczonych

Marbel - z siedzibą w Stanach Zjednoczonych

Metroboard - z siedzibą w Stanach Zjednoczonych

Stary - z siedzibą w Chinach

Testaboard - z siedzibą w Polsce

Yuneec E-GO - z siedzibą w: Stany Zjednoczone, Hong Kong, Niemcy, Wielka Brytania

Z board - z siedzibą w Stanach zjednoczonych

 

Filmik promujący polskiego producenta tych niezwykłych desek


Komentarze

lub Zaloguj się
Dodaj komentarz