Sports Bay
Menu Wybierz kategorię

Dany

Data dołączenia: 2016-06-25

Artykuły użytkownika Wyślij wiadomość
Data dodania: 2017-04-04 Autor: Dany

Konserwacja nart i snowboardu po sezonie.

Czyli co zrobić, aby ślizg nie wysechł, krawędzie nie zardzewiały, wiązania nie straciły swojej zdolności trzymania obuwia narciarskiego.

Sezon narciarski już za nami, przynajmniej na stokach w Polsce, za granicami naszego kraju na pewno znajdziecie miejsca, w których panuje jeszcze zima. A jeśli nie wybieracie się za granicę, to powinniście pomyśleć o odpowiedniej konserwacji i przechowywaniu swojego sprzętu narciarskiego / snowboardowego.

 

W jakim celu konserwujemy sprzęt.

Ślizgi mają tendencję do wysychania, gdy nienasmarowane są wystawione na działanie powietrza, w przypadku użytkowania nart / snowboardu na śniegu warstwa smaru stopniowo zużywa się, jeśli warstwa smaru się wytrze ślizgi zaczynają się wysuszać. Suchy ślizg powoduje hamowanie i spowolnienie jazdy oraz utrudnia wchłanianie smaru podczas kolejnego smarowania.

Krawędzie nart wykonane są ze stopów stali wrażliwych na korozję, w przypadku nieodpowiedniego ich oczyszczenia z wody, brudu i soli, mogą po pewnym czasie zardzewieć.

Wiązania narciarskie są narażone na zużycie się sprężyn, dzięki którym ustawiamy siłę wypięcia, co będzie miało niekorzystny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

 

Jak konserwujemy sprzęt.

Koniecznie musimy dokładnie oczyścić całą powierzchnię nart /snowboardu z brudu i soli najlepiej wilgotną szmatką, po czym dokładnie osuszamy uprzednio czyszczone miejsca. Jeśli jest taka konieczność powinniśmy także pozbyć się starego smaru zalegającego na ślizgach, po czym odtłuszczamy powierzchnię ślizgu, przeznaczonym do tego preparatem. Gdy przygotujemy w ten sposób ślizgi, możemy je pokryć miękkim smarem narciarskim lub użyć parafiny, czyli zwyczajnie smarujemy świeczką spody desek. Ważne jest, aby ślizgi oraz krawędzie dokładnie pokryć warstwą smaru/parafiny, zapobiegnie to wystawieniu na działanie powietrza oraz wilgoci.

Jeśli chodzi o wiązania narciarskie to konserwacja polega na poluzowaniu sprężyn, będziemy mogli to uzyskać poprzez ustawienie siły wypięcia (DIN) do pozycji 0. Dodatkowo wiązania powinny być ustawione w pozycji zamkniętej.

Górną część nart, czyli grafika pokryta laminatem, może być zabezpieczona środkiem konserwująco polerującym, będzie to zapobiegać działaniu czynników zewnętrznych.

 

W jaki sposób przechowywać sprzęt.

Gdy już wykonamy wszystkie powyższe czynności, ustawiamy nasz sprzęt w taki sposób, aby ślizg nie dotykały żadnej powierzchni, więc narty powinny być ustawione osobno, w ten sposób narty nie tracą naturalnego wygięcia. W przypadku spinania nart rzepami wytwarzają się naprężenia, które mogą pogorszyć sprężystość nart, co będzie później odczuwalne podczas jazdy na nich. Pomieszczenie, w którym powinno się przechowywać nasz sprzęt powinien mieć stałą temperaturę pokojową a także jak najmniejszą wilgotność powietrza, nie stawiajmy sprzętu blisko grzejnika czy innych miejsc o zmiennej temperaturze.

 

W ten sposób zakonserwowane narty lub snowboard będą wdzięcznie służyły nam przez kolejne lata.


Komentarze

lub Zaloguj się
Dodaj komentarz