Sports Bay
Menu Wybierz kategorię

Dany

Data dołączenia: 2016-06-25

Artykuły użytkownika Wyślij wiadomość
Data dodania: 2017-01-20 Autor: Dany

Bezpieczeństwo zimą w górach, czyli 9 zasad, których powinniśmy przestrzegać wychodząc w góry zimą.

Jeśli uprawiacie letnią turystykę górską, a zimowa aura sprawia, że chcielibyście spróbować tej przyjemności właśnie w tym okresie, musicie pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do takiej wyprawy.

Zimą w różnych rejonach pasm górskich, wyższych lub niższych partiach gór, co jakiś czas zdarzają się wypadki, czasami śmiertelne, bardzo często okazuje się, że wypadkom tym uległy osoby mające doświadczenie w chodzeniu po górach zimą. Powinno to być przestrogą dla amatorów zimowych wycieczek, którzy często nie zdają sobie sprawy jak bardzo trzeba uważać i jaki sprzęt posiadać wychodząc w góry zimą. W internecie można znaleźć wiele artykułów i filmików przedstawiających, głupotę ludzi w górach, co może prowadzić do uzyskania obrażeń lub po prostu śmierci.

Artykuł jest przede wszystkim skierowany do turystów rozpoczynających swoją przygodę zimą w górach. Zakładam, że osoby, które często wybierają się na zimowe przechadzki są w pełni świadome niebezpieczeństw czyhających na szlaku, ale w ramach przypomnienia nawet doświadczeni wycieczkowicze mogą z artykułu skorzystać.

Jako, że niektórzy mogą nie dotrwać do końca tego poradnika, o jednej z bardzo przydatnych rzeczy napiszę na początku. Jakiś czas temu powstała darmowa aplikacja na telefony z systemem iOS oraz Android o nazwie ”RATUNEK”, dzięki, której osoba potrzebująca pomocy ratowników górskich lub wodnych będzie mogła w prosty sposób wysłać swoją lokalizację i skontaktować się z potrzebną służbą ratowniczą. Aplikacja, aby działała musi mieć włączoną lokalizację GPS. Po uruchomieniu aplikacji pojawi nam się logo służb wodnych i górskich z opisem: Woda / Góry. Gdy wybierzemy służbę ratowniczą zgodną z naszym problemem, będziemy musieli kliknąć 3 razy w wybrane logo (zostało to tak zaprojektowane, aby ograniczyć przypadkowe wezwanie pomocy) i od tej chwili wszystko dzieje się automatycznie. Zostaje wysłany SMS z informacją o lokalizacji oraz automatycznie nawiązujemy rozmowę telefoniczną z dyżurującym ratownikiem. Więcej o aplikacji możemy dowiedzieć się ze strony informacyjnej TUTAJ. Pamiętajcie, ułatwiajmy ratownikom jak najszybsze dotarcie do osób poszkodowanych.

Aby pobrać aplikację na telefon z systemem Android kliknij TUTAJ.

Aby pobrać aplikację na telefon z systemem iOS kliknij TUTAJ.

Wracając do kilku najważniejszych punktów, których powinniśmy przestrzegać wychodząc w góry.

Przed wyjściem w góry, pamiętajmy:

 1. Pokonywanie ośnieżonych tras w górach wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym, dlatego powinniśmy odpowiednio przygotować nasze mięśnie do takiej aktywności poprzez wykonywanie ogólnorozwojowych ćwiczeń.
 2. Planując trasę i wybierając szlak, bierz pod uwagę, że podane czasy pokonania konkretnych odcinków dotyczą letnich przejść dla typowego turysty. Zimowe warunki na pewno wydłużą czas przejścia, a w okresie tym, dzień trwa o wiele krócej, staraj się przed zmierzchem zakończyć wędrówkę lub dojść do schroniska.
 3. Bardzo ważnym jest zorientowanie się o panującej sytuacji na masywie górskim, w który się wybierasz, a przede wszystkim o szlakach, którymi zamierzasz podążać: jaki jest dokładny przebieg szlaku, jaki jest jego stan, czy istnieją jakieś zagrożenia na trasie szlaku. Informacje o stopniu zagrożenia lawinowego w danych partiach gór znajdziecie TUTAJ, a jeśli chodzi o rejon Tatr, informacje o zagrożeniu lawinowym znajdziemy TUTAJ,
 4. Wybierając się z innymi osobami w góry, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu i doświadczeniu także innych uczestników, nie wszyscy mają taką samą kondycję, samozaparcie, odwagę i sprzęt potrzebny do pokonania niektórych szlaków.
 5. Wypadek w górach może przydarzyć się każdemu, numery alarmowe, dzięki którym sprowadzisz potrzebną pomoc to 601 100 300 lub drugi numer 985, koniecznie zapisz je w telefonie.
 6. Pogoda w górach może bardzo szybko się zmienić, a warunki mogą gwałtownie się pogorszyć, nie zapomnij sprawdzić przed wyjściem pogody, najlepiej na kilku portalach pogodowych. (Osobiście polecam meteo.pl)
 7. Chodzenie samemu po górach jest niebezpieczne, znajdź kogoś, kto wybierze się razem z tobą, w przypadku, gdy któraś z osób ulegnie wypadkowi druga zawsze może udzielić pierwszej pomocy i wezwać służby ratownicze.
 8. Zanim wyruszysz na szlak, poinformuj kogoś odpowiedzialnego gdzie się wybierasz, jaki jest plan trasy i kiedy zamierzasz wrócić. Ustalcie godzinę skontaktowania się ze sobą, aby druga osoba była pewna, że wszystko jest w porządku. Jeśli wyruszasz ze schroniska poinformuj osoby tam pracujące którędy zamierzasz iść.
 9. Nie zapomnij zabrać ze sobą najpotrzebniejszych rzeczy, czyli:
 • Plecak – nieważne czy wypad będzie długi czy krótki, zawsze warto zabrać ze sobą plecak, do którego spakujesz przydatne rzeczy.
 • Odpowiednie obuwie – dobierz obuwie do panujących warunków na szlaku i temperatury otoczenia
 • Odpowiednie ubranie – w zimie temperatura w górach bardzo szybko potrafi się zmieniać, zawsze miej zapasowe ciepłe ubranie, które w każdej chwili będziesz mógł szybko założyć i utrzymać komfort termiczny. Najlepiej ubierać się na tak zwaną „cebulkę” (kilka cieńszych warstw). Jeśli będzie Ci za ciepło zawsze możesz coś schować do plecaka.
 • Podręczna apteczka – jest to nieduży zestaw, dzięki któremu będziesz w stanie udzielić pierwszej pomocy.
 • Prowiant – w górach, organizm szybko traci zapasy energii, musisz ją odpowiednio uzupełniać, prócz zwykłych posiłków zabierz także batony, płyny lub różnego rodzaju ciasta energetyczne. Nie zapomnij też o nawodnieniu organizmu, odpowiednia ilość wody i ciepłej herbaty jest bardzo ważna.
 • Mapa i kompas – wiem, że w dobie telefonów komórkowych, wiele osób korzysta z map zainstalowanych na swoich telefonach, pamiętaj, że jest to sprzęt zawodny i czasami może po prostu przestać działać, a wtedy bez mapy możemy nie znaleźć drogi.
 • Latarka lub czołówka – nigdy nie wiadomo czy uda Ci się wrócić z trasy czy dojść do schroniska przed zmierzchem, wtedy bez latarki czy czołówki możesz bardzo łatwo zgubić drogę.
 • Naładowany telefon komórkowy – najlepiej zabrać ze sobą zapasową baterię lub power bank dzięki któremu będziemy mieli pewność, że telefon będzie użyteczny przez całą wyprawę, a wcześniej zapisane numery alarmowe lub pobrana aplikacja pomoże nam w razie wystąpienia wypadku.
 • Folia NRC (koc termiczny) – w krytycznej sytuacji może uchronić Cię przed znacznym wychłodzeniem organizmu.
 • Czekan, raki, stuptuty – nie zawsze się przydają, jednak zimą zawsze warto je mieć przy sobie, nigdy nie wiadomo, jakie warunki zastaniemy na szlaku.
 • Lawinowe ABC (łopata, sonda, detektor) – gdy zamierzasz chodzi po terenach narażonych zejściem lawiny, zabranie tego sprzętu może uratować życie tobie lub twoim znajomym. Jeśli nie chcesz od razu kupować całego zestawu, możesz go wypożyczyć.

 

 Będąc na szlaku:

- Jeśli idziesz większą grupą, dostosuj prędkość poruszania się do najsłabszego uczestnika wyprawy.

- Zwracaj uwagę na znaki znajdujące się na trasie, będą ostrzegały Cię o niebezpieczeństwie.

- Jeśli zgubiłeś oznakowanie szlaku, wróć po swoich śladach do miejsca w którym ostatni raz je widziałeś.

- Staraj się nie zmieniać trasy którą wcześniej wybrałeś i o której poinformowałeś odpowiednie osoby, staraj się nawiązać z nimi kontakt i powiedzieć o zaistniałych zmianach.

 

W przypadku wystąpienia wypadku wymagającego wezwania służb ratunkowych:

- Przygotuj potrzebne informacje na temat wypadku (co się stało, gdzie, w jakim stanie jest poszkodowany).

- Wezwij ratowników przy pomocy aplikacji lub zadzwoń bezpośrednio pod numer alarmowy.

- Zabezpiecz miejsce, w którym zdarzył się wypadek, aby poszkodowany nie ucierpiał bardziej.

- Udziel pierwszej pomocy, zapewnij komfort cieplny i staraj się wspomóc poszkodowanego psychicznie. Czekaj na zjawienie się służb ratunkowych.

 


Komentarze

lub Zaloguj się
Dodaj komentarz